You are currently viewing Co to jest ABS i jak to działa?

Co to jest ABS i jak to działa?

Układ przeciwblokujący (ABS) stanowi standardowe wyposażenie bezpieczeństwa we wszystkich nowoczesnych samochodach. Ale jak to działa?

Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nieoczekiwane problemy mogą czasem przeszkadzać. Próbując uniknąć bezpośredniej kolizji lub niebezpieczeństwa na drodze przed siebie, może się zdarzyć, że wskoczysz na hamulec.

W tym miejscu znajduje się układ przeciwblokujący (ABS). Zapobiega to blokowaniu się kół i pomaga im utrzymać przyczepność na drodze poniżej.

ABS został po raz pierwszy wprowadzony jako system antypoślizgowy dla samolotów w latach 50-tych XX wieku. A w latach 70. Ford i Chrysler udowodnili, że może być stosowany także w samochodach.

Układy przeciwblokujące są obecnie obecne we wszystkich nowoczesnych samochodach sprzedawanych w Europie.

Jak to działa?

Układ ABS jest częścią systemu ogólnej stabilności, znanego powszechnie jako elektroniczna kontrola stabilności, który monitoruje koła przy silnym hamowaniu. Każde koło ma przymocowany czujnik.

Jeśli inteligentne czujniki wykryją, że koło ma się zablokować i przestać się poruszać, system zwolni hamulec. Zwolnienie jest tylko na chwilę. Następnie

ABS stale i wielokrotnie przykłada optymalny nacisk na każde z kół, co oznacza, że system będzie hamował na tyle mocno, aby nie zablokować kół.

Kiedy ABS jest aktywny, możesz poczuć pulsację przez pedał hamulca, kiedy go naciskasz. Układ przeciwblokujący pomaga kierowcy zachować kontrolę nad pojazdem, a nie zatrzymywać go. Zmniejsza to ryzyko poślizgu nawet przy wykonywaniu nadmiernych manewrów unikowych. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że droga hamowania samochodu może się wydłużyć.

Tak więc, jeśli będziesz jechał przed siebie prosto w przeszkodę, samochód może się nie zatrzymać na czas, nawet jeśli twój instynkt dyktuje inaczej. Powszechne jest błędne przekonanie, że ABS pomaga skrócić drogę hamowania.